Податки OSVČ 2026: paušální daň, výdajové paušály і декларація
Податки OSVČ у 2026 році коротко
Ви živnostník і хочете знати, скільки з ваших доходів забере держава? Коротка відповідь: залежить від режиму. Або платите paušální daň (фіксований податок) — одну місячну суму, що покриває податок і обидва страхування, або подаєте класичну податкову декларацію і оподатковуєте 15 % (для вищих доходів 23 %) з бази податку, яку можна зменшити через výdajový paušál (паушальні витрати — фіксований відсоток витрат).
У цій статті пройдемо обидва режими, výdajové paušály 80/60/40/30 %, ліміт DPH (ПДВ) і всі строки. І покажемо на числах, бо лише конкретний розрахунок покаже, що вигідно саме вам.
Одне важливо одразу: реєстрацію фізичної особи до податку на доходи скасовано з 1. 1. 2024. Коли засновуєте živnost, до Фінансового управління (Finanční úřad) самостійно не реєструєтеся. Вирішуєте лише ČSSZ і медичну страхову компанію. Податок прийде після кінця року.
Податок на доходи фізичних осіб: 15 % і 23 %
Якщо ви не в paušální režim, податок рахується з бази податку: доходи мінус витрати. Чеський податок на доходи має два pásma:
| Ставка | На що поширюється |
|---|---|
| 15 % | частина бази податку до 1 762 812 Kč на рік |
| 23 % | частина бази податку понад 1 762 812 Kč на рік |
Межа 1 762 812 Kč — це 36-кратна середня зарплата (48 967 Kč для 2026 року). Важливо: вища ставка 23 % стосується лише тієї частини прибутку, що перевищила межу, а не всієї бази. Тобто якщо заробите на одну крону більше, не програєте — ставкою 23 % оподаткується лише ця одна додаткова крона.
Знижка на платника: 30 840 Kč на рік
Кожна OSVČ має право на базову знижку на платника 30 840 Kč на рік (2 570 Kč на місяць). Вона зменшує розрахований податок, не базу податку. Поки ваш річний податок до знижки нижчий за 30 840 Kč, податку на доходи не платите.
На практиці при базі податку приблизно до 205 600 Kč на рік податок на доходи виходить нульовий. Далі можуть бути інші знижки й відрахування: на дружину/чоловіка з низькими доходами, податкове zvýhodnění на дітей, відсотки з іпотеки, внески на пенсійне заощадження. Саме ці знижки часто вирішують, лишатися в класичній декларації чи переходити на paušál.
Увага: знижку на платника не можна застосувати, якщо ви в paušální režim. Там вона вже врахована в місячній сумі.
Výdajové paušály: 80, 60, 40 і 30 %
Замість зберігати чеки і доводити фактичні витрати, можна застосувати витрати відсотком із доходів. Розмір paušál залежить від виду діяльності, а від 2023 року знову діють вищі стелі (раховані з доходу 2 000 000 Kč):
| Paušál | Вид діяльності | Максимальні витрати |
|---|---|---|
| 80 % | сільське виробництво, лісове й водне господарство; řemeslné živnosti | 1 600 000 Kč |
| 60 % | інше živnostenské podnikání (volné, vázané, koncesované) | 1 200 000 Kč |
| 40 % | інші самостійні діяльності (вільні професії, авторські права) | 800 000 Kč |
| 30 % | оренда майна, включеного до obchodní majetek | 600 000 Kč |
Наприклад, ви маєте volná živnost (консультації або e-shop) і за рік виставите рахунків на 600 000 Kč. З 60% paušál застосуєте витрати 360 000 Kč без доказів. База податку впаде до 240 000 Kč. Податок 15 % — 36 000 Kč, а після знижки на платника (30 840 Kč) заплатите лише 5 160 Kč за рік.
Výdajový paušál вигідний завжди, коли фактичні витрати нижчі, ніж дозволяє відняти paušál. Типово це діяльності, де головна цінність — ваша праця, а не куплений матеріал: консультанти, програмісти, перукарі, викладачі.
Порада: Ремісник із 80% paušál має найкращу податкову позицію. При доході 600 000 Kč база податку лише 120 000 Kč, і після знижки на платника податок на доходи не сплачується.
Paušální daň: один платіж і спокій
Paušální daň — добровільний режим для OSVČ, які не хочуть вирішувати декларацію і přehled. Платите одну місячну суму, у якій уже є податок на доходи, соціальне і медичне страхування. Жодної податкової декларації, жодного přehled для OSSZ і медичної страхової компанії, якщо виконуєте умови і не перевищите ліміти.
Три pásma для 2026 року
| Pásmo | Місячна сума 2026 | З цього податок | З цього соціальне | З цього медичне |
|---|---|---|---|---|
| 1. pásmo | 9 984 Kč | 100 Kč | 6 578 Kč | 3 306 Kč |
| 2. pásmo | 16 745 Kč | 4 963 Kč | 8 191 Kč | 3 591 Kč |
| 3. pásmo | 27 139 Kč | 9 320 Kč | 12 527 Kč | 5 292 Kč |
Увага до першого pásmo: для 2026 року вказується 9 984 Kč/місяць (зросло з 8 716 Kč у 2025 році). Протягом 2026 року підготовлені зміни до закону мають знову знизити її приблизно більш ніж на 800 Kč щомісяця, а переплати з початку року мають повернути. Це законодавство в розгляді, тому актуальну суму і стан змін до закону перевірте прямо у Finanční správa перед рішенням. Суми у 2. і 3. pásmo проти 2025 року не змінюються.
До якого pásmo належите
Зарахування залежить від річних доходів і від того, який výdajový paušál ви могли б застосувати:
- 1. pásmo: доходи до 1 000 000 Kč (будь-яка діяльність); або до 1 500 000 Kč, якщо щонайменше 75 % доходів підпадає під 80% чи 60% paušál; або до 2 000 000 Kč при 80% paušál для щонайменше 75 % доходів.
- 2. pásmo: доходи до 1 500 000 Kč (будь-яка діяльність); або до 2 000 000 Kč при 80% чи 60% paušál для щонайменше 75 % доходів.
- 3. pásmo: доходи до 2 000 000 Kč (будь-яка діяльність).
Умови входу і строки
До paušální režim можна увійти, якщо одночасно:
- ви не є платником DPH і не маєте реєстраційного обов'язку до DPH,
- ваші річні доходи не перевищили 2 000 000 Kč,
- не маєте доходів із роботи за наймом (крім доходів, оподаткованих srážková daň),
- не є společník v.o.s. чи komplementář k.s. і не в insolvenci.
Повідомлення про вхід до paušální režim на 2026 рік подавалося до Фінансового управління (Finanční úřad) найпізніше в понеділок 12 січня 2026 (законний строк 10 січня припав на вихідні). У той самий строк повідомляється зміна pásmo. Аванс сплачується завжди до 20-го дня відповідного місяця.
Увага: Якщо маєте багато знижок (діти, дружина, іпотека), у paušální daň ви їх втратите; там врахована лише знижка на платника.
Ліміт DPH: 2 мільйони Kč
Межа 2 000 000 Kč у податках OSVČ з'являється постійно. Це:
- стеля для paušální daň і для найвищих стель výdajové paušály,
- і водночас ліміт для обов'язкової реєстрації до DPH.
Платником DPH стаєте при перевищенні обороту 2 000 000 Kč за календарний рік (січень–грудень). Від 2025 року оборот відстежується за календарний рік, не за 12 послідовних місяців. При перевищенні 2 000 000 Kč стаєте платником від 1 січня наступного року; якщо оборот перевищить також 2 536 500 Kč, стаєте платником уже днем, наступним після перевищення. Заяву подаєте до Фінансового управління (Finanční úřad) до 10 робочих днів від перевищення обороту. Цим водночас втрачаєте право на paušální daň.
Існує і добровільна реєстрація до DPH, якщо купуєте багато товарів чи послуг в інших платників і хочете віднімати вхідний DPH.
Ще одна добра новина для 2026 року: EET не діє. Elektronická evidence tržeb скасована з 1. 1. 2023. Ministerstvo financí у лютому 2026 оголосило про проєкт модернізованої системи (EET 2.0) від 1. 1. 2027, але це поки лише пропозиція в законодавчому процесі; стан перевірте у Finanční správa.
Строки податкової декларації і přehled 2026
Якщо ви не в paušální režim, після завершення року чекають три документи: податкова декларація, přehled для OSSZ і přehled для медичної страхової компанії.
Податкова декларація за 2025 рік
| Спосіб подання | Строк |
|---|---|
| Паперово | 1 квітня 2026 |
| Електронно | 4 травня 2026 |
| Податковий радник (довіреність) | 1 липня 2026 |
Хто має створену й доступну datová schránka, мусить подавати виключно електронно. Декларація йде до Фінансового управління (Finanční úřad), найпростіше через портал MOJE daně.
Přehled для страхових
Přehled про доходи й витрати для OSSZ і медичної страхової компанії подається до 1 місяця після строку податкової декларації. При електронній декларації це зазвичай приблизно до початку червня 2026. Можлива доплата внесків сплачується до 8 днів після подання přehled.
Порада: Після подання přehled змінюється розмір авансів на наступний період за реальним прибутком. Новий, зазвичай вищий, аванс платиться вже від місяця, коли přehled подано.
Приклад: paušál vs. paušální daň на тих самих числах
Візьмімо модельну OSVČ на volná živnost (60% paušál), основна діяльність, річні доходи 1 200 000 Kč, без дітей і без іпотеки.
Варіант A — класична декларація з 60% výdajový paušál:
- доходи 1 200 000 Kč, paušální витрати 60 % = 720 000 Kč,
- база податку = 480 000 Kč, податок 15 % = 72 000 Kč,
- після знижки на платника (30 840 Kč) лишається податок 41 160 Kč на рік,
- плюс обов'язкові аванси на внески (мінімально 5 005 Kč соціальне від 1. 7. 2026 + 3 306 Kč медичне = 8 311 Kč щомісяця; після přehled усе дорахується за реальним прибутком).
Варіант B — paušální daň, 1. pásmo:
- один платіж 9 984 Kč щомісяця, тобто приблизно 119 808 Kč на рік,
- у сумі вже є податок і обидва страхування, без декларації і přehled.
Для цієї OSVČ класична декларація дешевша, бо 60% paušál суттєво знижує базу податку, а внески рахуються з реального, не фіксованого прибутку. Якщо б та сама OSVČ мала низькі фактичні витрати, високий прибуток і жодних додаткових знижок, шальки могли б схилитися до paušální daň — головно через нижчий відвід на соціальне страхування, який у 1. pásmo рахується з мінімуму.
Те саме з řemeslná živnost (80% paušál) і доходом 1 200 000 Kč: paušální витрати = 960 000 Kč, база податку лише 240 000 Kč, податок 15 % = 36 000 Kč, після знижки на платника 5 160 Kč податку на доходи. Для ремісника з низькими реальними витратами класична декларація з 80% paušál практично непереможна.
Попередження: Розрахунки модельні та спрощені, не розбирають мінімальні бази нарахування в деталях і всі знижки. Вони пояснюють логіку, а не є точним розрахунком вашого податку.
Що вам вигідне: підсумок
Універсальної відповіді немає, але є типові закономірності:
- Paušální daň має сенс, коли маєте вищий прибуток, мало знижок і не хочете паперів. Усе вирішуєте одним платежем на місяць.
- Класична декларація з výdajový paušál перемагає при низьких доходах, у ремесла (80% paušál) і завжди, коли застосовуєте більше знижок: на дітей, дружину/чоловіка, іпотечні відсотки.
- Класичну декларацію з фактичними витратами обирайте, лише якщо маєте справді високі реальні витрати (матеріал, товар, суборенда), що перевищують výdajový paušál.
Перед рішенням порахуйте обидва головні варіанти на своїх числах за минулий рік. Різниця часто становить тисячі або десятки тисяч Kč на рік. Оскільки це ваші гроші і YMYL-тема, у межових випадках одноразова консультація з податковим радником чи бухгалтером зазвичай окупиться.
Ця стаття інформативна і не замінює індивідуальної податкової консультації. Конкретні суми й строки завжди перевіряйте у Finanční správa, ČSSZ і своєї медичної страхової компанії, бо законодавство змінюється.